ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir'in Binicilik Potansiyeli

Türkiye’de safkan Arap atının yetiştirildiği bölgelerden en önemlisi olan Mahmudiye’de binek atları kiralanabilir, at gezileri yapılabilir. Mahmudiye’de 2020 m uzunluğunda, 25 m genişliğinde çim pist ve 1800 m uzunluğunda, 20 m genişliğinde kum pist ve 400 kişilik açık tribün vardır ve burada sonbahar mahalli at yarışları düzenlenmektedir.
 
1996 yılında faaliyetlerine başlamış olan Eskişehir Atlı Spor Kulübünde 28 adet at bulunmaktadır. Kulüpte hem yetişkin hem de çocuklara yönelik biniş eğitimleri verilmektedir. Eskişehir Atlı Spor Kulübü, Türkiye Binicilik Federasyonu 2012 Balkan Engel Atlama Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır. Yine 2012 yılında Anadolu Süvarileri Projesi ile Anadolu’nun her bir köşesinden yetenekli gençler eğitime katılmıştır. Atlı Spor Kulübü çeşitli okullarla iş birliği içinde at binişi ve bakımı eğitimleri yürütmektedir.
 
Eşkişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü Doğal Yaşam Merkezi tarafından Mayıs 2012 tarihinden bu yana ‘Ata Binmeyen Çocuk Kalmasın’ sloganı ile yüzlerce çocuk atlarla tanıştırılmıştır. Aynı zamanda bir hayvan barınağı ve bakım evi olan Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi bünyesinde yapılan adaptif binicilik etkinlikleri sayesinde hayatlarını engeller ile sürdüren kişilerin binicilik sporu ile kendilerine güven duygusu kazanmaları amaçlanmaktadır.
 
2008 yılında açılan, Eskişehir’in en önemli parklarından biri olan Kent Park bünyesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı 42 adet atın bulunduğu bir at çiftliği bulunmaktadır. Bu çiftlikte çocuklar için özel eğitilen midilli atları ve büyüklere uygun binek atları ile faytonlar için atlar yer almaktadır. Uzman antrenörler denetiminde tesiste binicilik çalışmaları verilmektedir.
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde bulunan Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Programı ülkemizde modern atçılığın gelişmesi için hizmet vermektedir. Mahmudiye’de bulunan Yüksekokulda bir hipoterapi projesi başlatılmış olup at binişleri yapılmaktadır.