ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihî Turan Numune Mektebi Ders Araçları Sergievi

 
Eskişehir Eğitim Tarihinden Bir Örnek
Şehir Kültür ve Tarihine Yeni Bir Renk
TARİHÎ TURAN NUMUNE MEKTEBİ DERS ARAÇLARI SERGİEVİ
 
Odunpazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından 2011 yılında ziyarete açılan “Tarihî Turan Numune Mektebi Ders Araçları Sergievi” şehrin yakın dönem hafızasını canlandırıyor. Osmanlı döneminde 1916’da “Turan Numune-i İbtidai Mektebi” adıyla açılan okulun, tarihî değeri olan ders araçları ve eşyalarının bir kısmı Almanya’dan gelmiştir.
 
Almanya’da bir okul ile “Turan”ın birbirlerini kardeş okul olarak kabul ettiği biliniyor. Okula ait piyano, litografi (taş baskı) ders posterleri, plaklar, pikap, radyo ve birçok nostaljik eşya, Sergievi ziyaretçilerini geçmişe götürüyor. İnternetin henüz bulunmadığı; hatta televizyonun da yaygın olmadığı bir dönemde farklı ders ve konulara ait model model ders araçları, insanda, fantastik bir laboratuvarda olduğu hissini uyandırır. İçi doldurulmuş hayvanlar, kimyasal bir sıvıyla korunan iki yılan ve bir ahtapot bulunan Sergievi; ayrıca doğayı sanal ortamda değil, orijinal hâliyle sunuyor avuçlarınıza. Civcivin, ipekböceğinin, kanatlı böceklerin oluşumu bugünkü bilgisayar yazılımlarında olduğu gibi “animasyon”la değil, doğadan canlılar aracılığıyla aşama aşama gösterilmiş.
 
Osmanlı döneminde açılmış bu okulda, zaman içinde gelişen teknolojinin imkânlarından yararlanıldığını bir tarih şeridini andıran ders araç gereçleri bir bakışta gösterir ziyaretçilerine. Turan Numune Mektebinin ilk öğretmen ve müdürlerinden Bayram Karatan’ın fotoğrafçılığa olan ilgi ve bilgisinden dolayı pek çok fotoğraf; zamanı dondurup bütün tazeliğiyle, tarihi elimize veriyor.
 
Ziyaret Saatleri: Hafta içi 08.00-17.00

Tel: 0222 230 40 20
Adres: Odunpazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Paşa Mah. İmamoğlu Sok. No: 2