ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Müze Müdürlüğü


 

 

Eskişehir il ve ilçelerinden toplanan taşınır kültür varlıkları ile 1945 yılında Eskişehir Alaeddin Camii’nde bir depo müze oluşturulmuştur.1966 yılında Odunpazarı Semtinde bulunan Kurşunlu Camii Külliyesi’nde Eskişehir Müze Müdürlüğü resmen kurulmuş,teşhir ve hizmete açılmıştır.1974 yılında Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarında yapılan yeni binasında çalışmalarını sürdürmüştür.

Müze Binasının yetersiz kalması günümüz şartlarına uygun modernize ihtiyacı ile 2001 yılında müze binası ziyarete ve bilimsel çalışmalara kapatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projeler uygulanamamıştır. 28.02.2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığının, ETİ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu’na yaptığı talep üzerine dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla KOÇ ile imzalanan protokol gereği müze inşaatının sponsorluğu üstlenilmiştir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze olarak nitelendirilmektedir.

2010 yılında Müze inşaatı tamamlanarak İdari Bina hizmete girmiştir. Yaklaşık 1300 m2’lik alana kurulan yeni müze binasının 4000 m2’lik kullanım alanı bulunmaktadır. B ve C Blokları ile bahçe kısmında eserler sergilenmektedir. B ve C Blokların üst katı tamamen Arkeolojik eser sergi salonu, C Blok alt katı yarı açık teşhir ve süreli sergi salonu, B blok alt katı sergi, konferans vb. etkinliklerde çok amaçlı salon, B ve C Blokların alt katı depo, A bloğun bodrum katı laboratuar, fotoğrafhane, zemin katı ise kafeterya, çocuk müzesi, kütüphane, 1.ve 2. Katları ise idari bölüm olarak hizmet vermektedir.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi satın alma, bağış ve müsadere yoluyla gelen eserler ile ağırlıklı olarak Eskişehir’de bulunan ören yerlerinde gerçekleştirilen kazı ve yüzey araştırmaları sonucu ele geçen eserlerden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Müze teşhirinde yoğunluk olarak Dorylaion (Şarhöyük, Eskişehir, Merkez); Pessinus (Ballıhisar, Sivrihisar), Han Yeraltı Şehri, Yazılıkaya, Keçiçayırı, Çavlum Köyü Eski Hitit Nekropolü (Merkez, Alpu yolu), Demircihöyük (Çukurhisar yakınları), Küllüoba (Seyitgazi yakınları) gibi yerlerde yapılan bilimsel arkeolojik kazıların buluntuları kronolojik şekilde sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında mermer heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, steller, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, cam kaplar ve boncuklar, metal kap ve silahlar, takılar, sikkeler bulunmaktadır.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde, Neolitik-Kalkolitik-Tunç-Hitit-Frig- Helenistik-Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan 20.000 taşınır kültür varlığı bulunmaktadır. Müze’nin yaklaşık 1.800 m2 kapalı alanında teşhir edilen 2.000 eser dışında kalan 18.000 eser yaklaşık 900 m2’lik müze depolarında korunmaktadır. Fiilen faaliyete geçen Müze 29 personel ile hizmet vermektedir.


Adres                   : Akarbaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı No.64 ESKİŞEHİR
Tel                        : (+90.222) 230 13 71
Faks                     : (+90.222) 230 17 49
İnternet Sayfası    :www.eskisehirmuze.gov.tr
E- Posta               :muze2603@kultur.gov.tr

 

  • DSCN0699
  • DSCN0640 (1)
  • DSCN0637
  • DSCN0611
  • DSCN0614