ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Bisiklet

Şehrin merkezinde bisiklet yolları bulunsa da bisiklet meraklıları daha çok dağ bisikletini tercih eder. Yerel lezzetleri, kültürel mirası, halkı ve doğayı bambaşka bir yolculuk deneyimi ile keşfetmek için pedala basın. Bisiklet selesinden keyifli keşifler için birçok rota yer alıyor.

Avlakkaya
Eskişehir’e 35 km uzaklıkta olan ve birçok doğa sporu yapılabilen bir rotayı bisiklet tutkunları denge geliştirme amaçlı kullanıyor. Teknik gerektiren ve zorlayıcı bir parkur Avlakkaya. Hafta sonu planınızı yapabileceğiniz güzel bir rota. Buz gibi ve tertemiz suyu, el değmemiş tabiatı insanı büyülüyor. Sık bir ormanlık alan olduğundan ulaşım bisikletle ve yürüyerek sağlanmakta. Adrenalin düşkünlerinin tercihi motorsiklet. Avlakkaya’ya Bozdağ Köyü, Yarımca köyü ve Sakarılıcaları yolu üzerinden ulaşmak mümkün.

Kalabak Köyü, Türkmen Dağı, Çoban Yayla ve Çevresi
Eskişehir’e 50 km uzaklıkta yer alan ve Kütahya yolu üzerinden Kızılinler tarafına dönüldükten sonra devam ettiğinizde sizi Yukarı Kalabak köyüne varıncaya kadar birçok köy bekliyor. Aşağı Kalabak köyünden sonra Yukarı Kalabak köyüne ulaşıyorsunuz. Burası Eskişehir’in meşhur içme suyu olan Kalabak Suyu’nun kaynağı. Derelerden dahi Kalabak Suyu akmakta. Türkmen Dağı eteklerinde çeşmelerden suyunuzu içebilirsiniz. İlkbahar mevsiminde rengarenk kelebekleri görebilirsiniz.

Sarısungur Göleti Parkuru
Eskişehir-Seyitgazi yolu üzerinde Sarısungur tabelasına kadar 18 km bir mesafe gidilir. Döndüğünüzde iniş sizi Sarısungur Göleti’ne götürür. Gölet çevresinde bir dizi parkur bulunmaktadır. Burada Dağ Bisikleti Kriteryum ve Crosscountry Yarışları yapılıyor.

Tandır Köyü Orman Bölgesi
Eskişehir’e 40 km uzaklıkta olan Sarıcakaya yolu üzerinden Tandır köyüne ulaşabilirsiniz.

Sarıcakaya-Mihalgazi-Sakarıılıcaları Yol Antrenman Parkuru
Eskişehir Muttalip Mevkiinin içine girmeden Sarıcakaya yolu takip edilir. Önce bir tırmanış yapar ve Bozdağ’ı aşarsınız. Daha sonra uzun bir iniş bizi bekliyor. Sarıcakaya içine kadar inersiniz. Mihalgazi-Sakarıılıcaları arası düz hafif engebeli bir yol... Sakarya Vadisi’nden sonra Sakarıılıcaları’ndan çıkarken büyük ve zorlu bir tırmanış sizi bekliyor; yaklaşık 16 km tırmanış bittikten sonra zirvede sizi Taşköprü köyü karşılar. 1200 m rakımda Eskişehir’i kuş bakışı izleyerek aşağı, Muttalip’in içine inersiniz. Bu parkurun toplam uzunluğu 120km ve yetkin bir sporcu 4.5 saat gibi bir sürede zorlanmadan bu parkuru tamamlayabiliyor.

Eskişehir-Kütahya Frig Vadisi Parkuru
Eskişehir-Kütahya çevre yolunu takiben Porsuk Barajı’nı geçtikten sonra Sabuncupınar köyüne dönülür. Bu şirin istasyon köyü geçildikten sonra Fındık köyüne varılır. Bu vadi bisiklet severler için Kapadokya imkânlarını tadabilecekleri, benzer özelliklere sahip bir parkur... Güzergâhta bulunan İncik köyünün meşhur suyunu içmeyi unutmayın. Demiryolu hattına paralel Kızılinler köyüne kadar gelinir ve oradan Kütahya-Eskişehir çevre yoluna çıkılarak Eskişehir’e geri dönülür. Yaklaşık 135 kilometrelik parkur 5 saatte tamamlanabilir. Antrenman olarak çok faydalı bir parkur olmasının yanında tarih ve doğa iç içedir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Kent Ormanı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arkasında yer alan ormanlarda oryantring ve cross Türkiye Şampiyonaları yapılmakta. Oryantring için en uygun parkurlardan biri Osmangazi ormanlarında yer almakta. Atletleri gün içerisinde antrenman yaparken burada görebilirsiniz. Şehre yakın bu parkur 100 km’yi aşıyor.

Bozdağ Karadere TRT Vericisi Parkuru
2005 yılında Eskişehir’de ilk dağ bisikleti yarışının yapıldığı parkura Muttalip’in içerisinden geçerek Bozdağ köyüne tırmanılarak varılır. Bozdağ köyünden başlanılır, Karadere köyü TRT vericisi arasında daire çizilir. Toplam 25 km civarında bol bol rampa çıkışı ve inişlerin yer aldığı güzel bir antrenman parkurudur. Kışın adrenalin ve heyecan yaşamak istiyorsanız zirveye kamp kurabilirsiniz. Ayrıca 15 km uzunluğundaki iniş sizi heyecanlandırmaya yeter.


DAĞ BİSİKLET ROTALARI
1. Eskişehir > Bozaniç > Sarıcakaya > Eskişehir 85,40 km
2. Eskişehir >Bozaniç > Sarıcakaya 44,70 km
3. Eskişehir > Ilıca 33,00 km
4. Eskişehir >İdrisyayla 138,00 km
5. Eskişehir > Karabayır > Kızılinler > Eskişehir 33,60 km
6. Eskişehir >Kızılinler 12,20 km
7. Eskişehir > Mayıslar 45,30 km
8. Eskişehir > Mayıslar II 56,90 km
9. Eskişehir >Musaözü 22,00 km
10. Eskişehir >Tandır > Kozlu > Dağküplü 38,00 km
11. Eskişehir >Tandır > Taştepe Zirve 45,80 km
12. Karaören > Yazılıkaya 23,10 km
13. Kavacık Yayla >Eskişehir 92,70 km
14. Kuyucak > Eskişehir 92,30 km
15. Porsuk Barajı > Eskişehir 67,60 km
16. Seklice > Eskişehir 82,70 km
17. Seyircek Kale Kaya Mezarları > Doğanlı Kale 32,70 km
18. Yenisofça > Eskişehir 55,60 km