ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Kaya Tırmanışı

 
 
Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporu Eskişehir’de yapmak için temel eğitimlerde en çok kullanılan bölgeler; Sündiken Dağları’nın Bozdağ, Sakarılıca Hamamları’nın Kızıltepe ve Mayıslar köyünün Taştepe bölgesi. Kaya tırmanışı çalışmaları için ise Kızılinler ve Sivrihisar kayalıkları kullanılıyor.
 
Kızılinler Kayalıkları
Merkeze 15 km uzaklıktaki Kızılinler köyü içinde bulunan tarihî hamamın sağ ve sol tarafında yer alır. Bu kayalıklar özellikle yeni başlayanlar için ideal bir tırmanış alanıdır.
Koordinatlar: 39o 30’ 45.50” N 31o 14’ 43.60” E
 
Sivrihisar Kayalıkları
İlçenin hemen kuzeyinde yer alan bu bölge önemli bir tırmanış bahçesidir. Burada yakın zamanda uluslararası yarışmaların yapılması bekleniyor. Kamp yerinde su olmadığından tırmanışçılar yanlarına yeterince su almalıdır. Rotalar uzun yıllardır kullanıldığı için oldukça temiz. Ancak yer yer parçalanan kayalar da var. Önemli rotalar Sineklikaya, Balkaya ve Kuleler topluluğunda bulunuyor.
Koordinatlar: 39o 30’ 45.50” N 31o 14’ 43.60” E
 
Karakaya
Eskişehir-Ankara kara yolunun 60. km’sinde Kaymaz beldesinden hemen sonra sola doğru 4 km’lik bir yolla ulaşılan, güzel bir köy olan Karakaya; kaya tırmanışı için çok uygun granit kaya yapılarıyla büyük ilgi görüyor. Tırmanış için en uygun mevsim ilkbahar, yaz ve sonbahar. Rotaların çoğu, kayaların kuzey yüzünde olduğundan yazın erken saatler dışında bütün gün gölgelidir. Kış ise çok soğuk geçtiği için hava kuru bile olsa tırmanmak zordur.
Koordinatlar: 39o 30’ 51.76” N 31o 14’ 29.12” E