ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Motosiklet

Şehrimiz, motosiklet sürüşleri için de âdeta biçilmiş kaftandır. Her türlü yol ortamından uzakta yapılan bu motosiklet sporunda kendinizi kimi zaman Çatacık ormanlarının derinliklerinde, kimi zaman da Frig vadisinin tarihî dokusunda bulabilirsiniz. Kent hayatının stresinden uzaklaşmak istiyorsanız, alternatif bir spor dalı arıyorsanız, doğada vakit geçirmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız tam da size göre bir hobiyle tanıştınız demektir. Bozdağlar, Sakarya Vadisi, Musaözü Göleti ve çevresi, Frig Vadisi, Beşikderesi Mevkii, Sakarıbaşı Mevkii, şehrimizdeki belli başlı doğal Enduro-cross parkurlarıdır. Motosikletin ve Enduro-cross motosikletin bu kadar popüler olmasının başlıca sebebi; diğer birçok motor sporuna göre çok daha az maliyetli dolayısıyla daha çok insana ulaşabilir olmasıdır. Motosikletin kendisi, gerekli güvenlik ekipmanları ve kişisel aksesuarlarla birlikte düşünüldüğünde bile toplam maliyet; her zaman sıradan bir arazi aracına göre çok daha az olacaktır. Elbette bu sporu yapmak için sadece bu ekipmanlar yeterli değildir. O motosikleti; gerekli eğitimleri almış, tecrübeli bir sürücü kullanmalıdır. Tüm bunların yanı sıra güvenlik ekipmanları ve kıyafetler de olmazsa olmazlardır. Şehrimizde ise bu sporun ve genel olarak da motosikletin her dalında faaliyet gösteren Eskişehir Motosiklet ve Spor Kulübü Derneği eğitimler, organizasyonlar ve yarışçı/sporcular yetiştirmektedir. Kulüp bünyesindeki birçok sporcu, şehrimizi ulusal yarışlarda başarıyla temsil etmektedir.

Mayıslar Klasik Rota
Asfaltta viraj, temiz hava ve manzara seven endurocular için Eskişehir’in klasik rotasıdır. Birkaç saatlik kısa bir rota yapmak isteyenler için idealdir. Muttalip yolu üzerinden Hekimdağ Geçidi, Dağküplü, Mayıslar, Sarıcakaya, Sakarılıca, Muttalip ve tekrar Eskişehir... Yaklaşık 70 km’lik bir rotadır. Mayıslar’da Ahmet’in Kahvesi’nde soda–çay ikilisi ile yol sohbeti yapılabilir.

Türkmen Dağı Yangın Gözetleme Kulesi Rotası
Orman içi yollarda doğal yaşamı özleyenler ve yaban hayattan bir şeyler görmek isteyenler için en iyi rotalardan biridir. Geyik, akbaba, tavşan, sincap gibi sadece hayvanat bahçesinde görmeye alıştığınız hayvanların doğal yaşamlarına tanıklık etme şansı bulunabilir. Tek yapılması gereken gözünüzü dört açmanız. Rota; Kızılinler, Gökçekısık, Aşağı Kalabak, Yukarı Kalabak ve Bozkuş Yangın Gözetleme Kulesi. Orman içi yollarda birçok sapak bulunuyor, bu yüzden kaybolma riski vardır. GPS ile seyahat, bu bölgede önemlidir.

Beyyayla Rotası
Yine viraj, manzara ve biraz da off-road seven endurocular için uygun bir rotadır. Muttalip yolu üzerinden Hekimdağ Geçidi, Dağküplü, Mayıslar, Sarıcakaya, Beyyayla ve Mağara... Yaklaşık 150 km’lik bir rotadır. Beyyayla köyünden mağara için tarif almakta fayda var. Birkaç km uzaklıkta olan bu mağaranın serinliğinde mola vermek her şeye değer. Bir gecelik çadır konaklaması yapmak da mümkündür.