ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sündiken Dağları Bozdağ Bölgesi (Doğa Yürüyüşü)

Sündiken Dağları Bozdağ Bölgesi (Doğa Yürüyüşü)
Sündiken Dağları Eskişehir ilinin kuzeyinde batıdan doğuya doğru yaklaşık 120 km uzunluğundadır. Dağın en yüksek noktaları Kızıltepe 1811 m, Uzunyatak Tepe 1789 m ve Sündiken Tepe 1769 m Mihalıççık ilçesinde bulunur. Ulaşım kolaylığı nedeniyle Sündiken Dağları’nın Bozdağ bölgesi; Muttalip–Hekimdağ (Taşköprü)–Bozaniç–Mayıslar–Laçin–Tandır–Yarımca– Karadere köyleri arasındaki alan en çok kullanılan bölümüdür.
Rotalara Ulaşım
Sarıcakaya Otobüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi
Sarıcakaya: 0222 661 2111 - Eskişehir: 0222 237 2989 - GSM: 0532 485 3000
Mihalgazi Otobüsleri (Sakarılıca Kaplıcaları)
Eskişehir: 0222 217 6925 - Mihalgazi: 0222 621 2774


Avlakkaya - Muttalip Rotası 19,00 km
Eskişehir’ e 25 km uzaklıktaki Beylik Köprü’ de iniyoruz ve kuzey yönde bulunan vadiye giriyoruz, rotaya girildiği gibi yeşillikler içinde Avlağı Deresi ile yol almaya başlıyoruz. Çok keyifli doğa harikası bir parkurdan sonra yaklaşık 1,30 km ilerleyerek varacağımız şelaleye kadar Avlağı Deresi’ni iki yerde geçiyoruz. Daha sonra güney yönde meşe ağaçları içinde devam eden rotamızda Gök Tepe’nin altına geldiğimizde, 3,30. kilometrede yine Avlağı Deresi’ni geçiyoruz. Dere boyunca yine meşe ağaçları arasında ilerleyen rota 1245 m kotundaki Bozdağ köyü yolunu 9,50. kilometrede kesiyor ve sonrasında güneybatı istikametinde yükselmeye devam ederek tarlaların arasından 3,20 km ilerleyince de Sündiken Dağları’nın 1423 m yüksekliğindeki Boztepe zirvesine (Anten kulelerinin bulunduğu tepe) varıyoruz. Buradan tüm Eşkişehir’ i kuşbakışı izleme keyfinden sonra dağın güney yüzündeki sırtlardan inişe geçip Muttalip’ te rotayı tamamlıyoruz.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Eskişehir İlçeler Terminali’nden Mihalgazi Kaplıca Araçları
Dönüş: Muttalip - Büyükşehir Belediye Otobüsleri ya da Yıldız Minibüsleri


Bozaniç - Dağküplü Rotası 14,20 km
Bozaniç köyü 221 m kotundan başlayan rota her açısı farklı güzellikte olan Bozaniç Kayası’nın etrafından dolaşarak devam eder ve yükseklik arttıkça Sakarya Vadisi’nin eşsiz güzellikleri ortaya çıkar. Yaklaşık 5 kilometre sonra ve 650 m kotunda bulunan yemyeşil çayırda mola verilir. Devamında orman yollarından Çukurca Mevkii’ne çıkılır. İhtiyaç varsa Bulur Pınarı’ndan su takviyesi yapıldıktan sonra 881 m kotunda bulunan dere geçişi ile görüş alanımıza giren ağılın yanından devam ederek yaklaşık 1100 m’ye kadar yükseldikten sonra doğuya dönüyor ve katır yolundan Dağküplü köyüne inişe geçiyoruz.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Eskişehir İlçeler Terminali’ nden Mihalgazi Kaplıca Araçları
Dönüş: Muttalip - Büyükşehir Belediye Otobüsleri ya da Yıldız Minibüsleri


Bozaniç Yayla Yolu – Dağküplü Rotası 14,30 km
Eskişehir Sarıcakaya yolunun (26-01 kodlu yol) 24. km’den batı istikametine doğru başlayan rota 3 km sonra Bozaniç Yayla’ya varıyor. Yayladan yeşillikler içinde Yukarıelmaçukuru ve Aşağıelmaçukuru geçildikten sonra Çukurca Mevkii’ne iniliyor. 881 m kotunda bulunan dere geçişinden sonra görüş alanımıza giren ağılın yanından devam ederek yaklaşık 1100 m’ye kadar yükseldikten sonra doğuya dönüyor ve katır yolundan Dağküplü köyüne inişe geçiyoruz.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Eskişehir İlçeler Terminali - Sarıcakaya Kooperatifi
Dönüş: Dağküplü Köyü - Sarıcakaya Kooperatifi


Bozdağ – Dağküplü Rotası 20,90 km
Muttalip köyünün 2,50 km kuzeyinde Bozdağ eteklerinden (917 m) başlayan rota 4 km sonra Boztepe zirveye (1423 m) ulaşır. Buradan kuzey yönde Bozdağ köyüne ulaşılıp, köyün doğusundaki meşe ağaçları ile süslü vadi takip edilir ve Gök Tepe’ye gelmeden önce 1060 m kotunda ve rotanın 12,30. kilometresinde Avlağı Deresi geçilerek kuzeydoğu yönünde 1156 m kotunda ve 13,20. kilometredeki pınarda mola verilir. Moladan sonra sırasıyla 1190 m kotundaki Yukarıelmaçukuru ile 1194 kotundaki Bozaniç Yaylası geçilerek devamında 16,50. kilometrede 1250 m ortalama yüksekliğe sahip Küplü (Mayıslar) Yaylası’na gelinir. Kuzey yönünde orman yoluyla devam eden rota 1067 m kotunda ve 18,70. kilometrede doğuya dönerek meşe ağaçları arasından kıvrıla kıvrıla Dağküplü köyüne iner.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Muttalip - Büyükşehir Belediye Otobüsleri ya da Yıldız Minibüsleri
Dönüş: Dağküplü köyü - Sarıcakaya Kooperatifi Not: Gidişte Yıldız Minibüslerine söylenirse sizi Bozdağ eteklerine, rota başına kadar götürebilir.


Bozdağ Tırmanışı Rotası 8,00 km
Muttalip köyünün 2,50 km kuzeyinde Bozdağ eteklerinden (917 m) başlayan rota sırt hatları takip edilerek 4 km sonra Boz Tepe zirveye (1423 m) ulaşır. Zirvede Televizyon Verici İstasyonu ve yüksek kuleleri vardır. Mola için zirve altında rüzgâr almayan kuytu düzlükler kullanılır. Buradan aynı rota ile geri dönülür.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Muttalip - Büyükşehir Belediye Otobüsleri ya da Yıldız Minibüsleri
Dönüş: Muttalip - Büyük Şehir Belediye Otobüsleri ya da Yıldız Minibüsleri Not: Gidişte ve Yıldız Minibüslerine söylenirse sizi Bozdağ eteklerine rota başına kadar götürebilir ve dönüşte de alabilir.


Hamamdere – Sivri Yolu Sırtı - Dağküplü Rotası 14,40 km
Eskişehir Sarıcakaya yolunun Dağküplü köyünün 3,50 km güneyinden başlayan rotaya Küplü deresi üzerindeki köprüden (522 m) geçilerek girilir. Ana yoldan da heybetli gözüken, oldukça dik olan Hamamdere çıkışı başlar ve 1055 m kotundaki doyumsuz manzaralı mola yerine kadar devam eder. Moladan sonra kuzey yönünde 1297 m kotuna kadar yükseldikten sonra batı yönünde Sivriyolu sırtına girilir ve iniş başlar. Burası da dik bir eğime sahiptir, yol yine doyumsuz manzara eşliğinde devam eder ve Karanlık Vadi rotası ile kesişir. Karadere ve Yandere üzerindeki köprüler geçilip Dağküplü köyüne çıkılır.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Eskişehir İlçeler Terminali - Sarıcakaya Kooperatifi
Dönüş: Dağküplü köyü - Sarıcakaya Kooperatifi


Tandır – Taştepe - Laçin Rotası 25,40 km
Tandır köyünün 2,30 km doğusunda Maden yolu girişinden 1321 m kotundan başlayan rota; Kuzeydoğu istikametinde maden yolu üzerinde devam eder. 7,60 km sonrasında yol üzerinde bulunan 1292 m kotundaki mezara gelinir. Buradan kuzey yönde 1200 m sonra, 1312 m kotunda mola için uygun yeşil alanlar vardır. Moladan sora kuzeybatı istikametinde devam eden rotada 3 km sonra Taş Tepe’nin eteklerinden geçerek 1512 m kotuna çıkılır. Hemen 200 m ilerimizde bulunan anıt ağaç niteliğindeki çam ağacından sonra inişe geçen rota; kıvrıla kıvrıla kimi zaman Doğu Karadeniz’i andıran nefis manzaralar eşliğinde Laçin köyüne ulaşır.
Rotaya ulaşım:
Gidiş: Eskişehir İlçeler Terminali - Sarıcakaya Kooperatifi
Dönüş: Dağküplü köyü - Sarıcakaya Kooperatifi