ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Frig Vadilerinde Yürüyüş Rotaları


Salihler - Fethiye 15 km
Türkmen Dağları’nın eşsiz güzelliğinde Saklı Vadi, Kaya oluşumları Tabanca Kaya, Asma inler ve Bizans yerleşimleri ön plana çıkmaktadır.

Fethiye - Kümbet 14 km
Kızıl Çam ormanlarının yoğun olduğu bölge Bizans yerleşimine ev sahipliği yapmaktadır. Parkur sonunda bulunan Kümbet köyü adını aldığı Himmet Baba Türbesi (kümbet) Aslanlı Mabet de denilen Solon Mezarı’na ulaşılır, bu noktadan Kümbet Vadisi’nin ve gün batımının eşsiz manzarasını seyretme imkânı bulabilirsiniz.

Gökbahçe - Oynaş - Gökçegüney - Yazılıkaya 15.5 km
Friglerin tarım alanları, doğal oluşumlar ve parkur sonu Yazılıkaya’da Friglerin dinî metropolü Midas Kenti. Midas Anıtı tüm ihtişamıyla karşınızda olacaktır.

Çukurca - Kümbet 13 km
Doğanlıkale, Gerdekkaya’dan sonra Antik yollar ve doğal oluşumlar karşısında nefeslerinizi tutacaksınız; vadiden çıkarken Berberini Kaya Kilisesi, Frig Fasadı, Sütunlu Mezar ve Delik Kaya gibi önemli objeler sizleri büyüleyecek.

Yazılıkaya - Kümbet 14 km
Peribacaları, Ayın Mevkii Kaya Mezarlar, Könistanlar Nekropolü, Solon Mezarı bulunmaktadır.

Yapıldak - Gökçeyayla 14 km
Harika doğasıyla Frig yerleşimine ev sahipliği yapmakta olan bölgede Kaya oluşumları, Ayterek Kale, antik yol ve Dübecik Kale bulunmaktadır.

Yazılıkaya - Yapıldak 14 km
Yazılıkaya’nın güneydoğusundan rotaya girecek, Ardıç ormanlarının hâkim olduğu tepeyi aştıktan sonra İnli Yaylaya Mevkii ve buradan sık meşe ağaçlarıyla kaplı parkurdan geçerek Bizans mezarları ve Kaya mekânlara ulaşacaksınız. Burada ana mola verdikten sonra çam ağaçları ile kaplı parkurdan geçerek Yapıldak köyünün 1 km. güneybatısında bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait kabartma bezemeli anıtsal cephelere sahip oda mezarları gördükten sonra köy kahvesinde çayınız hazır olacak.

Ağlarca - Han - Başara 17 km
Göl Yayla’da panoramik manzara... Frig yolunun en yüksek noktasında yürüyerek Han’da bulunan yer altı şehri ve tarihî camiye ulaşacaksınız, buraları fotoğrafladıktan sonra Han Köftesi’ni tadacak, üzerine meydanda güzel bir çay içtikten sonra açık hava müzesi konumunda olan Başara köyündeki eserlere ulaşacaksınız.

Beyören - Doğanay 12 km
Sakarya Nehri’nin çıktığı kaynak başında mola verip suyun bir kanal içerisinde, etkinliğin biteceği Doğanay köyüne kadar size refakat ettiğini görecek; köy meydanına vardığınızda yorgunluk çayını meydan kahvesinde yudumlayacaksınız.

Kurtşeyh - Fettahoğlu M. - Düden 10 km
Parkurdaki görseller: Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın, bu parkurda sizleri bekleyen pek çok sürprizler var. Balık Damı Sulak Alanı, Göksu, Eski Değirmen kalıntıları ve Düden keşfedilmeyi bekliyor; foto safari, kuş gözetleme, balıkçılık ve kampçılığa kadar birçok etkinliğin de yapılabileceği bu bölgede fotoğraf çekmeye de doyamayacaksınız. Frig Yolu ile ilgili detaylı rota bilgileri, Doç. Dr. Hüseyin SARI’nın “Frig Yolu” kitabında yer almaktadır.