ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir Nata Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nün, "Her AVM'ye Bir Etkin Kütüphane" projesi kapsamında, Eskişehir Nata Kütüphanesi’nin açılışı Vega Outlet AVM’de gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Ankara’dan canlı video bağlantısıyla katıldığı açılış programına; Vali Erol Ayyıldız, Vali Yardımcısı Tepebaşı Kaymakam Vekili Alper Balcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade ile davetliler katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak her AVM’ye bir kütüphane açmak istediklerini belirten Bakan Ersoy, canlı video bağlantısıyla yaptığı konuşmada, “Kütüphaneler bilgiyi, kültürü gelecek nesillere taşıyan önemli bir köprü vazifesi görmektedir. Amacımız 500’e yakın AVM’yi kütüphane ile buluşturmaktır.” dedi.

“Etkin Kütüphane” örneğinin ilklerinden olan “Eskişehir Nata Kütüphanesi”nin açılış programına katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ileten Vali Ayyıldız, program esnasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Üç büyük üniversitesinde 70 bine yakın örgün öğretim öğrencisi ve Açıköğretim Fakültesi’ne kayıtlı 800 bini aşkın yaygın öğretim öğrencisiyle Türkiye’nin eğitim, taşıdığı değerleri ile bir kültür başkenti olan Eskişehir’den selâm ve muhabbetlerimizi iletiyoruz.

Fatih Sultan Mehmet’e izafe dilen bir sözünü sizlere arz etmek isterim:

Bir şehirde en önemli üç şey kanalizasyon, hamam ve kütüphanedir. Çünkü kanalizasyon şehrin kirini, hamam bedenin kirini ve kütüphaneler de ruhun kirini temizler. Bizler kütüphaneleri yüzlerce âlimle, bilim adamlarıyla, yazarlarıyla dost olabildiğimiz, onların ilminden faydalanabildiğimiz, bu sayede de ruhumuzu arındırdığımız kutlu mekânlar olarak görürüz.

Bu bakımdan bir “Etkin Kütüphane” örneğinin ilklerinden olacak “Eskişehir Nata Kütüphanesi”nin açılışı vesilesiyle başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve kütüphanenin açılışında emeği geçen diğer tüm taraflara teşekkür ediyor; yeni kütüphanemizin tüm Eskişehir’e ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

Konuşmalardan sonra Ankara’da 2, Eskişehir’de 1 adet olmak üzere 3 kütüphanenin açılışı aynı anda gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Vali Ayyıldız ve beraberindekiler kütüphaneyi gezdi.


25.06.2020

Kaynak: http://www.eskisehir.gov.tr/eskisehir-nata-kutuphanesinin-acilisi-gerceklestirildi.