ESKİŞEHİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yunus Emre'yi Bilir Misin?" Sergisi Açıldı

2021 yılı Yunus Emre'nin vefatının 700. yıldönümü olması ve Türkçe yılı ilan edilmesi sebebiyle, enstitümüz tarafından, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Yunus Emre'yi Bilir Misin?" sergisi düzenlendi.

Sergide, Eskişehir ile anılan aynı zamanda evrensel bir değer olan Yunus Emre'nin, vefatının 700. yılında en iyi şekilde anılması, barış içinde yaşayan bir dünya için Yunus Emre felsefesinin anlaşılması, Yunus Emre sevgi dilinin tüm Türkiye ve dünya çapında bilinirliğinin artırılması amaçlandı. Sunumunu TRT spikeri Bilal ŞANER'in gerçekleştirdiği, Eskişehir sazende ve solistlerinin yürekleri titreten gösterisinin eşlik ettiği, "Ben gelmedim kavga için benim işim sevi için, Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim." diyen Hak ve halk şairi Yunus Emre'nin adalet, sadakat ve aşk duygularının özümsenerek oluşturulduğu sergide, Yunus Emre'yi anlatan özenle hazırlanmış tablolar, minyatürler, seramikler ve dönem kıyafetleri yer aldı.

Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız,  Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük ve Sayın Nabi Avcı'nın teşrif ettiği sergi, protokol ve Olgunlaşma Enstitüsünün tüm etkinliklerini takip eden, destekleyen Eskişehir'li sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü.  


11.06.2021


yunusemreyibilirmisinfotosennurazade.jpg
Fotoğraf (1)

eskisehirolgunlasma0001.jpg
Fotoğraf (2)

Fotoğraf (2) Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü sayfasından alınmıştır.